XC - The Australian Cross Country Skiing Website

XC Results

| Main | Files | Results | Links |

Australian Results 2008 - Winter News 2008

Victorian Junior Championship
Falls Creek - July 19-20, 2008
Freestyle Results -
Classic Results

Under 12 Women - 2.0km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    13:17    Sarah Hodge           BNSC       0.00%
2    13:52    Victoria Adams        Gwinear    4.39%
3    16:39    Ruth Healy-McFarlane  MLC        25.35%
4    18:25    Tara Child            BNSC       38.64%
5    18:54    Katherine Lloyd       MLC        42.28%
6    19:39    Alexandra Lloyd       MLC        47.93%
7    21:05    Hayley Adams          Gwinear    58.72%
8    23:39    Ella Thomas           WSC        78.04%
 
Under 12 Men - 2.0km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    13:19    Riley Matthews        BNSC       0.00%
2    16:10    Jared Child           BNSC       21.40%
3    16:43    Oliver Adams          Gwinear    25.53%
 
Under 14 Women - 2.5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    10:43    Anna Trnka            BNSC
2    11:48    Megan Pollock         WSC        10.11%
3    12:50    Samantha Grayling                19.75%
4    13:48    Tilly Pascoe          BNSC       28.77%
5    14:54    Casey Wright          MHS        39.04%
6    14:55    Georgia Hertzog       BNSC       39.19%
7    15:05    Xanthea Dewez         WSC        40.75%
8    15:22    Bridget Lorenz        WSC        43.39%
9    15:46    Georgia Haines        WSC        47.12%
 
Under 14 Men - 2.5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    13:16    Risdon Weatherall                0.00%
2    15:00    Dion Richardson                  13.07%
3    18:55    Lachie Thomas         WSC        42.59%
4    26:10    Misa Trnka            BNSC       97.24%
 
Under 16 Women - 5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    20:39    Imogen Blanch         WSC        0.00%
2    22:50    Ashleigh Spittle                 10.57%
3    23:52    Alexandra Keefe                  15.58%
4    25:01    Molly Murray          BNSC       21.15%
5    25:24    Anna Lorenz           WSC        23.00%
6    26:23    Penny Pascoe          BNSC       27.76%
7    26:42    Emily Bews            BNSC       29.30%
8    30:00    Caroline Hedley       Peninsula  45.28%
 
Under 16 Men - 5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    17:47    Mark Pollock          WSC        0.00%
2    19:41    Dyllan Harmer         BNSC       10.68%
3    19:47    Alasdair Tutt         BNSC       11.25%
4    25:56    Sam Aldous            WSC        45.83%
 
 
Under 18 Women - 5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    25:34    Gen Blanch            WSC        0.00%
2    29:38    Maddie Hoare          MLC        15.91%
 
Under 18 Men - 5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    37:21    Phillip Bellingham    BNSC       0.00%
2    37:52    Paul Kovacs           BNSC       1.38%
3    37:53    Colby Rook                       1.43%
4    44:28    Giles Richardson                 19.05%
DNF  Robert Jones
 
Under 20 Women - 5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    20:38    Georgia Merritt       BNSC       0.00%
 
Under 20 Men - 5km Freestyle
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    34:02    Simon Flower          BNSC       0.00%
2    38:28    Chris Cook            BNSC       13.03%
3    39:48    Andrew Kovacs         BNSC       16.94%
 
Open Junior Women - 5km Freestyle
 
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    20:38    Georgia Merritt       BNSC       0.00%
2    20:39    Imogen Blanch         WSC        0.08%
3    22:50    Ashleigh Spittle                 10.66%
4    23:52    Alexandra Keefe       MLC        15.67%
5    25:01    Molly Murray          BNSC       21.24%
6    25:24    Anna Lorenz           WSC        23.10%
7    25:34    Gen Blanch            WSC        23.91%
8    26:23    Penny Pascoe          BNSC       27.87%
9    26:42    Emily Bews            BNSC       29.40%
10   29:38    Maddie Hoare          MLC        43.62%
11   30:00    Caroline Hedley       Peninsula  45.40%
 
Open Junior Men - 10km Freestyle
 
Place Time    Name                  Club       % Behind
1    34:02    Simon Flower          BNSC       0.00%
2    37:21    Phillip Bellingham    BNSC       9.75%
3    37:52    Paul Kovacs           BNSC       11.26%
4    37:53    Colby Rook            NSW        11.31%
5    38:28    Chris Cook            BNSC       13.03%
6    39:48    Andrew Kovacs         BNSC       16.94%
7    44:28    Giles Richardson                 30.66%
 

XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via info@hoppet.com.au.