XC - The Australian Cross Country Skiing Website

XC Results

| Main | Files | Results | Links |

Australian Results 2008 - Winter News 2008

Sundeck Cup
Perisher Valley - August 14, 2008

Handicap Results
Place   Surname       First       Time
1       Brady         Helen       0:47:14
2       Morton        Damon       0:47:28
3       Bowmaker      Koe         0:49:51
4       Levy          Alan        0:51:03
5       Macdermid     Stuart      0:51:21
6       Bursill       Jackson     0:51:36
7       Bunce         Michael     0:51:43
8       Ward           Peter      0:52:28
9       d'Bras         Arnold     0:52:35
10      Butler        David       0:52:51
11      Mikkonen      Kauko       0:52:54
12      Smith         Anne        0:53:00
13      Carkeet       Matt        0:53:04
14      Torrey         Bill       0:53:08
15      Wallis        Cliff       0:53:08
16      Raphael       Bryan       0:53:29
17      Millridge     Osmo        0:53:44
18      Porter        Bruce       0:53:50
19      Roe           Richard     0:53:58
20      Barnes         Martin     0:54:12
21      Civil         Karen       0:54:17
22      Whitely       Nancy       0:54:23
23      Rennick       Mark        0:54:42
24      Landon-Smith  Tom         0:54:48
25      Civil         Alan        0:54:52
26      Lunsmann      Paul        0:54:56
27      Ondryas       Radek       0:55:05
28      Baxter        Ken         0:55:27
29      Porter        Lachlan     0:55:32
30      Waller        Paul        0:55:32
31      Nicholls      Kate        0:55:43
32      Herd          David       0:55:47
33      Feakes        Debbie      0:55:50
34      Englert       Robyn       0:55:55
35      Bartsch       Friedl      0:55:59
36      Buettner      Hans        0:56:11
37      McMaster      Alina       0:56:12
38      Shergold      Peter       0:56:19
39      Torres        Rod         0:56:26
40      Hyde          Brendon     0:56:30
41      Morrisey      Tony        0:56:53
42      Meredith      Mandy       0:56:55
43      Pethybridge   Wayne       0:57:04
44      Horsley       Andrew      0:57:07
45      Carruthers    Andrew      0:57:18
46      Melvey        Camille     0:57:24
47      Rae           Fiona       0:57:27
48      Blake         Adrian      0:57:43
49      Rook          Colby       0:57:45
50      Waller        Sue         0:58:05
51      McFarlane     Michelle    0:58:48
52      Marshall      Bruce       0:58:50
53      Anderson      Stephen     0:59:07
54      Edmondson     Tim         0:59:17
55      Norton        Bruce       0:59:55
56      Brady         Martin      1:00:10
57      Feakes        Warren      1:02:38
58      Spiers        Jim         1:05:25
59      Hazell        Tom
60      Green         Carol
 
Actual Race Times
Place   Surname       First       Time
1       Rook          Colby       0:22:45
2       Melvey        Camille     0:23:52
3       Pethybridge   Wayne       0:24:19
4       Blake         Adrian      0:24:53
5       Landon-Smith  Tom         0:25:58
6       Ondryas       Radek       0:26:38
7       Waller        Paul        0:26:46
8       Bartsch       Friedl      0:27:01
9       Bursill       Jackson     0:27:18
10      McFarlane     Michelle    0:27:23
11      Rae           Fiona       0:27:24
12      Wallis        Cliff       0:27:32
13      Carruthers    Andrew      0:27:35
14      Herd          David       0:27:35
15      Feakes        Warren      0:27:38
16      Norton        Bruce       0:27:47
17      Baxter        Ken         0:27:51
18      Feakes        Debbie      0:28:17
19      Brady         Martin      0:28:33
20      Morton        Damon       0:28:48
21      Ward           Peter      0:30:00
22      Edmondson     Tim         0:30:17
23      Bowmaker      Koe         0:30:23
24      McMaster      Alina       0:30:53
25      Carkeet       Matt        0:31:10
26      Torres        Rod         0:31:32
27      Nicholls      Kate        0:31:42
28      Marshall      Bruce       0:31:52
29      Butler        David       0:31:55
30      Civil         Alan        0:32:32
31      Rennick       Mark        0:32:33
32      Millridge     Osmo        0:32:48
33      Porter        Lachlan     0:33:32
34      Meredith      Mandy       0:33:58
35      Smith         Anne        0:34:28
36      Morrisey      Tony        0:34:37
37      Civil         Karen       0:36:50
38      Bunce         Michael     0:37:19
39      Horsley       Andrew      0:37:20
40      Mikkonen      Kauko       0:37:54
41      Porter        Bruce       0:38:07
42      Raphael       Bryan       0:38:22
43      Buettner      Hans        0:38:43
44      Waller        Sue         0:39:49
45      Roe           Richard     0:40:18
46      Barnes         Martin     0:40:28
47      Macdermid     Stuart      0:40:44
48      Whitely       Nancy       0:41:07
49      Brady         Helen       0:41:18
50      Englert       Robyn       0:47:55
51      Levy          Alan        0:47:58
52      Torrey         Bill       0:48:04
53      Hyde          Brendon     0:48:04
54      d'Bras         Arnold     0:49:10
55      Lunsmann      Paul        0:49:17
56      Spiers        Jim         0:50:18
57      Shergold      Peter       0:55:17
58      Anderson      Stephen     0:55:53
 
 
 

XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via info@hoppet.com.au.