XC - The Australian Cross Country Skiing Website

XC Results

| Main | Files | Results | Links |

Australian Results 2008 - Winter News 2008

Snowy Mountains Classic
Perisher Valley - August 16, 2008

SNOWY MOUNTAINS CLASSIC 30km
OVERALL MEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      MURRAY      CARTER             31    MU25  1:27:02    0.00%
2      TOM         LANDON-SMITH       23    MU40  1:35:24    9.63%
3      ROBIN       RISHWORTH          12    MU50  1:40:53    15.92%
4      DANNY       ZANOLLA             1    MU50  1:42:21    17.61%
5      WAYNE       PETHYBRIDGE         4    MU50  1:44:40    20.26%
6      MICHAEL     SULLIVAN           26    MU50  1:47:02    22.98%
7      CHARLES     TAYLOR             38    MU50  1:50:10    26.59%
8      ZAC         ZAHARIAS            7    MU60  1:50:29    26.95%
9      IAN         MCCONVILLE         29    MU50  1:50:44    27.25%
10     JIM         SALTER             28    MU50  1:52:41    29.47%
11     PAUL        WALLER             20    MU70  1:57:46    35.32%
12     BRUCE       NORTON             13    MU50  1:58:13    35.84%
13     RADEK       ONDRYAS            18    MU40  2:00:12    38.11%
14     CLIFF       WALLIS             14    MU60  2:00:32    38.50%
15     KEN         BAXTER             19    MU60  2:01:00    39.03%
16     MARK        PURCELL            39    MU50  2:01:17    39.35%
17     MARTIN      BRADY               5    MU60  2:03:12    41.57%
18     PETER       MACARTNEY           8    MU60  2:05:17    43.96%
19     CHRIS       WALL               34    MU60  2:06:06    44.89%
20     BRUCE       WHARRIE            36    MU50  2:10:06    49.49%
21     DEREK       PAGE               32    MU20  2:11:34    51.18%
22     TONY        GARR               35    MU60  2:16:18    56.62%
23     ALAN        CIVIL              17    MU70  2:18:51    59.56%
24     MARTIN      LINSLEY            41    MU60  2:19:23    60.15%
25     MATT        CARKEET            11    MU50  2:29:13    71.46%
26     JOHN        WILDE              15    MU60  2:30:34    73.01%
27     NEIL        HAWTHORNE          10    MU60  2:35:31
28     MICHAEL     BUNCE               2    MU40  2:44:00
29     WILLIAM     McKINNON-MATTHEWS  30    MO70  2:44:00
30     DOUG        JACKSON            24    MU60  2:49:25
31     BRUCE       PORTER              6    MU60  3:12:11
32     CARL        BAZELEY            27    MU70  3:27:51
33     DAVID       HISLOP             25    MU50  DNF
34     ADAM        FORSDYKE           33    MU40  DNF
35     PETER       SUTTON             40    MU40  DNF
 
SNOWY MOUNTAINS CLASSIC 30km
OVERALL WOMEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      CARLA       ZIJLSTRA-EVANS     16    WU40  1:40:23    0.00%
2      CAMILLE     MELVEY              3    WU50  1:42:57    2.56%
3      ALINA       MCMASTER           22    WU40  1:49:30    9.08%
4      SUE         DONOGHOE            9    WU50  2:11:53    31.39%
5      MARG        HAYES              37    WU50  2:17:17    36.78%
6      SUE         WALLER             21    WU70  3:00:39    79.97%
 
GUTHRIE GALLOP 15km
OVERALL MEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      EWAN        WATSON             99    MU25  0:50:26    0.00%
2      COLBY       ROOK               98    MU18  0:55:04    9.16%
3      DAVID       CIGANA             83    MU60  1:02:52    24.64%
4      ALAN        DAVIS              101   MU50  1:03:19    25.52%
5      PAULI       VILJAKAINEN        104   MU40  1:06:15    31.34%
6      JACKSON     BURSILL            82    MU16  1:12:33    43.82%
7      FRIEDL      BARTSCH            90    MU50  1:13:10    45.06%
8      IAN         DUGAN              75    MU70  1:16:51    52.36%
9      CHRIS       COLE               106   MU40  1:19:56    58.48%
10     ANDREW      HORSLEY            93    MU60  1:24:05    66.71%
11     PHILLIP     BOOKALLIL          80    MU70  1:24:21    67.23%
12     BRUCE       MARSHALL           96    MU60  1:24:52    68.25%
13     MATTHEW     BOOKALLIL          81    MU40  1:29:50    78.08%
14     MAX         JOHNSON            94    MU70  1:33:06    84.56%
15     KAUKO       MIKKONEN           79    MO70  1:36:03    90.43%
16     ARNOLD      D'BRAS             91    MU60  1:41:26    101.10%
17     ALAN        LEVY               77    MU50  2:04:41    147.19%
18     PAUL        LUNSMANN           72    MU70  2:06:33    150.88%
19     PETER       SHERGOLD           74    MU70  2:13:58    165.61%
20     WALLY       BLUMENFELD         78    MO70  2:16:36    170.80%
21     JOSEPH      KOSINAR            71    MU70  DNS
22     COLIN       STONER             76    MU70  DNS
 
GUTHRIE GALLOP 15km
OVERALL WOMEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      AIMEE       WATSON             100   WU25  0:54:03    0.00%
2      MICHELLE    MACFARLANE         85    WU50  1:06:57    23.85%
3      SALLY       CUNNINGHAM         97    WU25  1:08:58    27.59%
4      FIONA       RAE                102   WU50  1:09:19    28.23%
5      WENDY       HUGHES             105   WU40  1:16:27    41.44%
6      ANN         SMITH              86    WU60  1:28:45    64.18%
7      CHLOE       HAWTHORNE          84    WU25  1:29:51    66.21%
8      KAREN       CIVIL              87    WU50  1:42:44    90.04%
9      NANCY       WHITELY            92    WU70  1:44:15    92.84%
10     JENNY       McLEOD             95    WU40  1:50:09    103.78%
11     JANE        BURNDRED           107   WU30  2:01:47    125.30%
12     CAROL       GREEN              73    WU70  2:13:55    147.74%
13     JOANNE      CLANCY             103   WU50  2:23:34    165.58%
 
ROCK CREEK RUSH 7.5km
OVERALL MEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      ADRIAN      BLAKE              151   MU60  0:31:24    0.00%
2      GRAEME      POWER              166   MU60  0:35:44    13.82%
3      STEPHEN     WATSON             163   MU60  0:41:08    30.98%
4      OSMO        MILLRIDGE          164   MO70  0:41:56    33.54%
5      LACHLAN     PORTER             158   MU14  0:42:59    36.88%
6      HANS        BUETTNER           170   MU70  0:47:39    51.75%
7      BRYAN       RAPHAEL            168   MU70  0:49:30    57.63%
8      STUART      MACDERMID          152   MU60  0:51:21    63.51%
9      RICHARD     ROE                173   MU70  0:57:08    81.94%
10     BILL        TORREY             159   MU60  1:02:02    97.56%
11     DARYL       JOHNSON            171   MU50  1:02:33    99.18%
12     ANDREW      MATHERS            169   MU50  1:06:03    110.33%
13     JOHN        GARRETT            162   MU70  1:09:49    122.36%
14     BARRY       WHITTON            156   MO70  1:11:24    127.38%
15     ROSS        MARTIN             153   MU70  DNS
16     JAMES       FINNIE             154   MU60  DNS
 
 
ROCK CREEK RUSH 7.5km
WOMEN OVERALL
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      LUCY        GLANVILLE          164   WU18  0:34:42    0.00%
2      GABRIELLA   CIGANA             157   WU18  0:35:44    3.00%
3      CHERRIE     POWER              165   WU60  0:35:49    3.21%
4      LAURA       BULL               167   WU18  0:39:50    14.79%
5      BRIDGETTE   CUNNINGHAM         171   WU12  0:42:43    23.09%
6      HELEN       BRADY              160   WU60  0:49:41    43.20%
7      DEBRA       WHITTON            155   WU60  1:02:15    79.39%
 
WOMBAT RAMBLE 2.5km
OVERALL WOMEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      GEORGIA     CIGANA             190   WU12  0:20:14    0.00%
2      KYLIE       MATHERS            197   WU40  0:30:29    50.64%
3      KIARA       CHEN               191   WU12  0:38:58    92.57%
 
WOMBAT RAMBLE 2.5km
OVERALL MEN
PLACE  FIRST       SURNAME            BIB  CLASS  TIME       %
1      KOE         BOWMAKER           194   MU12  0:11:30    0.00%
2      CHARLIE     GATES              195   MU12  0:22:13    93.19%
3      WILL        HISLOP             196   MU12  0:26:11    127.68%
4      ERIK        CHEN               192   MU12  0:38:58    238.81%
5      JASON       CHEN               193   MU40  0:39:00    239.09%
 
XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via info@hoppet.com.au.