XC - The Australian Cross Country Skiing Website

XC Results

| Main | Files | Results | Links |

Australian Results 2007 - Winter News 2007

Victorian Junior Championship
Falls Creek - July 22, 2007
Freestyle Results


WOMENS OVERALL 5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner  % Eligible
1     Aimee Watson        COOMA   11:41    00:00     0.00%     -
2     Chloe McConville    TNSC    11:43    00:02     0.29%     -
3     Jaffa Withers       BNSC    12:33    00:52     7.42%     0%
4     D'Arcy Baxter       COOMA   12:41    01:00     8.56%     1.06%
5     Juliette Booth      BNSC    12:46    01:05     9.27%     1.73%
6     Georgia Merritt     IVANHOE 12:57    01:16     10.84%    3.19%
7     Aislinn Kildae      WSC     14:11    02:30     21.40%    13.01%
8     Siobahn Jones       NSW     14:29    02:48     23.97%    15.41%
9     Lucy Glanville      NSW     14:37    02:56     25.11%    16.47%
10    Imogen Blanch       WSC     14:38    02:57     25.25%    16.60%
11    Maddie Hoare        MLC     16:59    05:18     45.36%    35.33%
12    Claire Pollock      WSC     17:04    05:23     46.08%    35.99%
13    Fiona Stocky        MLC     17:45    06:04     51.93%    41.43%
14    Anna Lorenz         WSC     17:55    06:14     53.35%    42.76%
15    Alex Keefe          MLC     17:59    06:18     53.92%    43.29%
16    Lucci Meagher       MLC     18:22    06:41     57.20%    46.35%
17    Hannah Rogers       BNSC    18:32    06:51     58.63%    47.68%
 
WU20 5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Aimee Watson        COOMA   11:41    00:00     0.00
2     Chloe McConville    TNSC    11:43    00:02     0.29%
3     Jaffa Withers       BNSC    12:33    00:52     7.42%
 
WU18 5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     D'Arcy Baxter       COOMA   12:41    00:00     0.00
2     Juliette Booth      BNSC    12:46    00:05     0.66%
3     Georgia Merritt     IVANHOE 12:57    00:16     2.10%
4     Hannah Rogers       BNSC    18:32    05:51     46.12%
 
WU16 5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Aislinn Kildae      WSC     14:11    00:00     0.00
2     Imogen Blanch       WSC     14:38    00:27     3.17%
3     Maddie Hoare        MLC     16:59    02:48     19.74%
4     Claire Pollock      WSC     17:04    02:53     20.33%
5     Fiona Stocky        MLC     17:45    03:34     25.15%
6     Anna Lorenz         WSC     17:55    03:44     26.32%
7     Alex Keefe          MLC     17:59    03:48     26.79%
8     Lucci Meagher       MLC     18:22    04:11     29.49%
 
WU14 2.5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Anna Trnka          BNSC    09:10    00:00     0.00
2     Megan Pollock       WSC     09:48    00:38     6.91%
3     Laura Bull          NSW     09:59    00:49     8.91%
4     Penny Pascoe        BNSC    10:29    01:19     14.36%
5     Georgia Hertzog     BNSC    10:45    01:35     17.27%
6     Sarah Lefevre       WSC     11:29    02:19     25.27%
7     Jessamine Welsh     WSC     12:46    03:36     39.27%
 
WU12 2.5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Tilly Pascoe        BNSC    11:12    00:00     0.00
2     Sarah Hodge         BNSC    12:53    01:41     15.03%
3     Ruth Healy-McFarlaneMLC     15:29    04:17     38.24%
4     Katherine Lloyd     MLC     16:43    05:31     49.26%
5     Elizabeth Beaver    NSW     19:56    08:44     77.98%
6     Alexandra Lloyd     MLC     21:35    10:23     92.71%
 
MEN OVERALL 10KM FREESTYLE
 
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner  % Eligible
1     Neil Van Der Ploeg  BNSC    20:39    00:00     0.00%     -
2     Alex Almoukov       BOO     20:41    00:02     0.16%     0.00%
3     Simon Flower        BNSC    20:52    00:13     1.05%     65.17%
4     Ewan Watson         COOMA   21:27    00:48     3.87%     69.79%
5     Callum Watson       COOMA   21:56    01:17     6.21%     73.61%
6     Andrew Kovacs       BNSC    23:25    02:46     13.40%    85.36%
7     Chris Cook          BNSC    23:26    02:47     13.48%    85.49%
8     Ben Pascall         WSC     26:16    05:37     27.20%    107.92%
9     Paul Kovacs         BNSC    27:55    07:16     35.19%    120.98%
 
MU20 10KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Neil Van Der Ploeg  BNSC    20:39    00:00     0.00%
2     Simon Flower        BNSC    20:52    00:13     1.05%
3     Ewan Watson         COOMA   21:27    00:48     3.87%
4     Andrew Kovacs       BNSC    23:25    02:46     13.40%
DNF   Cal Britten         BNSC
 
MU18 10KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Alex Almoukov       BOO     20:41    00:00     0.00%
2     Callum Watson       COOMA   21:56    01:15     6.04%
3     Chris Cook          BNSC    23:26    02:45     13.30%
4     Ben Pascall         WSC     26:16    05:35     26.99%
5     Paul Kovacs         BNSC    27:55    07:14     34.97%
 
MU16 5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner 
1     Phillip Bellingham  BNSC    11:05    00:00     0.00%
2     Robert Jones        IVANHOE 11:19    00:14     2.11%
3     Mark Pollock        WSC     11:53    00:48     7.22%
4     Giles Richardson    MNSC    13:17    02:12     19.85%
5     Matt Windeatt       NSW     13:24    02:19     20.90%
6     Dylan Harmer        BNSC    14:01    02:56     26.47%
7     Jaxon Merritt       IVANHOE 14:02    02:57     26.62%
8     Brendan Jones       NSW     14:03    02:58     26.77%
 
MU14 2.5KM FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner
1     Alasdair Tutt       BNSC    08:14
2     Campbell Cooke      Buller  08:58    00:44     8.91%
3     Christopher Hyde    Buller  09:53    01:39     20.04%
4     Tim Beaver          NSWXC   10:28    02:14     27.13%
 
MU12 FREESTYLE
Place Name                Club    Time     Behind    % Winner
1     Lachlan Porter              11:21
2     Dion Richardson     MNSC    13:16    01:55     16.89%
3     Misa Trnka          BNSC    19:40    08:19     73.27%
 

XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via info@hoppet.com.au.