XC - The Australian Cross Country Skiing Website

XC Results

| Main | Files | Results | Links |

Australian Results 2007 - Winter News 2007

YMCA Howmans Gap Interclub Relays
Falls Creek - July 15, 2007
Results & Pics Also on Howmans Gap Allstars website


Overall Results In Each Distance

Men 3 by 2.5km - Classic/Freestyle/Freestle
 Place  Club / School    Skier 1           Time    Skier 2            Time    Elaspsed Skier 3          Time    Total Time    Class
   1    Howmans Gap      Lauri Jortikka    11:57   Doug Wilson        10:33   22:30    Len Budge        9:30     0 : 32 : 00  M55+
   2    Wangaratta       Alexander Tatt    10:48   Graeme Blanche     10:13   21:01    Ric Spiller      11:38    0 : 32 : 39  M55+*
   3    Super Skiers     Rod Clutterbuck   13:53   Barry Jones        11:17   25:10    Paul Waller      9:29     0 : 34 : 39  M55+*
 
Women 3 by 2.5km - Classic/Freestyle/Freestle
 Place  Club / School    Skier 1           Time    Skier 2            Time    Elaspsed Skier 3          Time    Total Time    Class
   1    Sacred Heart     Elly Richardson   18:47   Sally Packham      17:21   36:08    Lucy Packham     16:16    0 : 52 : 24  WU16
   2    MOS              Miffanny Smith    21:33   Olivia Bridgford   17:31   39:04    Sarah Hodge      18:13    0 : 57 : 17  WU14
   3    Sacred Heart     Lisa Dunstan      22:19   Ainsley Smith      21:56   44:15    Molly Murray     19:09    1 : 03 : 24  WU16
   4    Sacred Heart     Amber Mullen      22:09   Meg Smith          18:08   40:17    Sophie Gove      24:12    1 : 04 : 29  WU16
   5    Sacred Heart     Chelsea Brooks    22:46   Lizzie Mckeown     21:40   44:26    Jessi Canny      21:20    1 : 05 : 46  WU16
   6    Sacred Heart     Stevie Pitcher    29:50   Kamy Elliot        20:55   50:45    Jemma Pickering  28:34    1 : 19 : 19  WU16
   7    Sacred Heart     Juliette Everett  29:21   Kristy Mealia      23:34   52:55    Eve Lancaster    30:00    1 : 22 : 55  WU16
 
\Men 3 by 5km - Classic/Freestyle/Freestle
 Place  Club / School    Skier 1           Time    Skier 2            Time    Elaspsed Skier 3          Time    Total Time    Class
   1    Birkebeiner      Neil van der Ploeg14:37   Tim Retchford      14:43   29:20    Ronan Magaharan  14:42    0 : 44 : 02  Open
   2    Wangaratta       Leon Spiller      15:20   Cameron Dickinson  15:18   30:38    Ben Derrick      13:52    0 : 44 : 30  Open
   3    Birkebeiner      Finn Marsland     16:55   Daniel v.d.Ploeg   15:53   32:48    Nick Grimmer     15:00    0 : 47 : 48  Open
   4    Melb Nordic      Lindsay Bridgford 18:10   Raymond Waschl     19:51   38:01    Kevin Tory       15:54    0 : 53 : 55  MU45
   5    Biathlon         Mark Raymond      18:12   Irene Dunn         19:28   37:40    Sam Drummond     16:27    0 : 54 : 07  Mixed*
   6    Birkebeiner      Bob Flower        20:19   Stephen McDowell   18:31   38:50    Michal Trnka     16:43    0 : 55 : 33  MU45
   7    Howmans Gap      Keith Jephcott    19:12   Fraser Rowe        20:05   39:17    Blair Hume       17:06    0 : 56 : 23  MU45
   8    Birkebeiner      Paul Grusovin     28:53   Clive Tutt         37:14   1:06:07 Russell Bellingham20:20    1 : 26 : 27  MU55
   9    Howmans Gap      Henk Pillekers    39:50   Sean Mehegan       34:43   1:14:33  Erwin Ebenrouter 25:17    1 : 39 : 50  MU45
 
Women 3 by 5km - Classic/Freestyle/Freestle
 Place  Club / School    Skier 1           Time    Skier 2            Time    Elaspsed Skier 3          Time    Total Time    Class
   1    Birkebeiner      Esther Bottomley  18:38   Jenny Kromar       19:38   38:16    Jaffa Withers    17:28    0 : 55 : 44  Open
   2   Team Buffalicious Felice Beitzel    20:45   Lescinska Fackerell19:00   39:45    Jacinta O'Neill  18:48    0 : 58 : 33  Open
   3    Wangaratta       Aislinn Kildea    21:32   Imogen Blanche     21:35   43:07    Kate Spiller     19:46    1 : 02 : 53  Open*
   4    Melb Nordic      Robyn McLennan    23:52   Penny Grose        19:21   43:13    Seabastion Toast 20:31    1 : 03 : 44  Open
   5    Mixed Bag        Meg Warren        32:47   Helen Whittaker    20:52   53:39    Belinda Phillips 18:09    1 : 11 : 48  Open*
   7    Birkebeiner      Ronnice Goebel    27:02   Roni McDowell      27:31   54:33    Anne Bellingham  24:45    1 : 19 : 18  WU55
   8    Wangaratta       Gigi Blanche      32:49   Jackie Kildea      28:58   1:01:47  Sue Spiller      23:56    1 : 25 : 43  WU55
 
* Unofficial Teams

XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via info@hoppet.com.au.