XC - The Australian Cross Country Skiing Website

XC Results

| Main | Files | Results | Links |

Australian Results 2007 - Winter News 2007

ACT Sprint Championship
Perisher Valley - July 28, 2007


Open Men 1km Sprint Classic Finals
Place Surname          First    State   Round
1     Darlington       Chris    NSW     A-Final
2     Murray           Paul     Vic     A-Final
3     Sim              Ben      NSW     A-Final
4     Spiller          Leon     Vic     A-Final
5     Van Der Ploeg    Mark     Vic     B-Final
6     Watson           Ewan     NSW     B-Final
7     Almoukov         Alex     NSW     B-Final
8     Magaharan        Ronan    Vic     B-Final
9     Rook             Colby    NSW     Semi-Final
10    Hunt             David    Vic     Semi-Final
 
Open Women 1km Sprint Classic Finals
Place Surname          First    State   Round
1     McConville       Chloe    Vic     A-Final
2     Watson           Aimee    NSW     A-Final
3     Bottomley        Esther   Vic     A-Final
4     Phillips         Belinda  Vic     A-Final
5     Cunningham       Sally    ACT     B-Final
6     Melvey           Camille  NSW     B-Final
7     Baxter           d'Arcy   NSW     B-Final
 
Mens U16 1km Sprint Classic Finals
Place Surname          First    State   Round
1     Jones            Robert   Vic     A-Final
2     Windeatt         Matt     NSW     A-Final
3     Beaver           Tim      NSW     A-Final
4     Porter           Lachlan  NSW     A-Final
5     Morton           Damon    Vic     A-Final
 
Womens U16 1km Sprint Classic Finals
Place Surname          First    State   Round
1     Glanville        Lucy     NSW     A-Final
2     Bull             Laura    NSW     A-Final
3     Jones            Siobhan  NSW     A-Final
4     Cunningham       BridgetteACT     A-Final
 
Mens U20 Ranking
Place Surname          First    State
1     Watson           Ewan     NSW
2     Almoukov         Alex     NSW
3     Rook             Colby    NSW
 
Womens U20 Ranking
Place Surname          First    State
1     McConville       Chloe    Vic
2     Watson           Aimee    NSW
3     Baxter           d'Arcy   NSW
 
Men 1km Sprint Classic Time Trial
Place  Surname         First    State  Race Time   % Behind
       Men Open
1      Murray          Paul     Vic    3:12.12     0.00%
2      Darlington      Chris    NSW    3:18.02     3.07%
3      Van Der Ploeg   Mark     Vic    3:18.59     3.37%
4      Spiller         Leon     Vic    3:21.01     4.63%
5      Watson          Ewan     NSW    3:22.03     5.16%
6      Almoukov        Alex     NSW    3:23.46     5.90%
7      Sim             Ben      NSW    3:31.55     10.11%
8      Magaharan       Ronan    Vic    3:35.10     11.96%
9      Hunt            David    Vic    4:02.06     25.99%
10     Rook            Colby    NSW    4:47.87     49.84%
 
Open Women 1km Sprint Classic Time Trial
Place  Surname         First    State  Race Time   % Behind
1      McConville      Chloe    Vic    3:34.99     0.00%
2      Bottomley       Esther   Vic    3:41.27     2.92%
3      Watson          Aimee    NSW    3:49.92     6.94%
4      Phillips        Belinda  Vic    4:03.10     23.92%
5      Melvey          Camille  NSW    4:19.51     28.16%
6      Cunningham      Sally    ACT    4:26.41     20.71%
7      Baxter          d'Arcy   NSW    4:35.53     13.07%
 
U16 Women 1km Sprint Classic Time Trial
Place  Surname         First    State  Race Time   % Behind
1      Jones           Robert   Vic    4:08.91     0.00%
2      Beaver          Tim      NSW    4:54.40     18.28%
3      Windeatt        Matt     NSW    5:01.92     21.30%
4      Porter          Lachlan  NSW    5:49.20     40.29%
5      Morton          Damon    NSW    8:40.70     109.19%
 
U16 Women 1km Sprint Classic Time Trial
Place  Surname         First    State  Race Time   % Behind
1      Glanville       Lucy     NSW    4:30.92     0.00%
2      Bull            Laura    NSW    4:44.55     5.03%
3      Jones           Siobhan  NSW    4:47.02     5.94%
4      Cunningham      BridgetteACT    5:57.43     31.93%
 

XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via info@hoppet.com.au.