XC - The Australian Cross Country Skiing Website
| Main | Files
| Results | Links |
Australian Results 2000
Telemark Tour
Falls Creek - July 2 2000
Long Course ~9km, Freestyle
Men under 14
Place
Time
Name
1
31.04
Mathew Tan
Men 14-21
Place
Time
Name
1
22.23
Daniel van der Ploeg
2
23.33
Nick Grimmer
3
25.47
Ronan Magaharan
4
25.50
Adam Foster
5
27.09
Tom Lambert
6
28.54
Simon Tillard
7
30.28
Bill Dimarelos
Men Open
Place
Time
Name
1
21.47
Ben Derrick
2
22.40
Paul Murray
3
23.09
Finn Marsland
4
23.16
Leon Spiller
5
23.23
Chris Derrick
6
25.12
Adrian Lowe
7
26.35
Robin Rishworth
8
27.07
Gerry van der Ploeg
9
28.47
Robert Findlay
10
34.24
Hughes Little
Master Men 35+
Place
Time
Name
1
24.08
Ken Orr
2
24.18
Peter Tonkin
3
26.15
Stephen McDowell
4
26.53
Len Budge
5
26.54
Ewan Sylvester
6
27.39
Andrew Walker
7
28.18
Neville Grant
8
29.38
Tony Crapper
9
31.19
Trevor Britten
10
32.08
David Innes
11
33.22
Mike Novak
12
33.45
Malcolm McKinnon
13
33.48
Glen Donohue
14
34.00
Roger Harrop
15
34.31
Paul Grusovin
16
34.47
Tien Tan
17
37.57
Graeme Blanch
18
38.24
Geoff Holloway
Grand Master Men 50+
Place
Time
Name
1
28.06
Jim Crebbin
Women 14-21
Place
Time
Name
1
35.53
Jacinta O'Neill
Women Open
Place
Time
Name
1
26.08
Belinda Phillips
2
28.24
Amy Hunt
Master Women 35+
Place
Time
Name
1
29.01
Deb Godsmark
2
31.11
Jenny van der Ploeg
3
32.30
Leanne Grimmer
4
38.17
Margaret DeGama
Short Course ~5km, Freestyle
Men under 14
Place
Time
Name
1
15.04
Lachlan Cann
2
16.28
Neil van der Ploeg
3
17.35
Cal Britten
5
20.51
Matt de Freitas
Men 14-21
Place
Time
Name
1
14.52
Warrick Cann
2
14.57
Josh Davis
3
15.12
Mark van der Ploeg
4
15.13
Michael Gott
5
16.18
Andrew Braddey
6
16.19
Trevor de Freitas
7
16.22
Chris Hayward
8
16.44
Michael Deery
9
17.36
Zachary Donker
10
18.2
Evan van der Ploeg
Master Men 35+
Place
Time
Name
1
21.05
Greg de Freitas
2
24.47
Bill Little
Women under 14
Place
Time
Name
1
18.31
Kelly Hertzog
2
18.35
Lisa Russell
3
24.13
Heather McKimm
Women 14-21
Place
Time
Name
1
15.24
Esther Bottomley
2
16.02
Abbey Grimmer
3
16.25
Karen Sheehy
4
17.31
Alison Gargan
5
20.19
Olivia Dickinson
6
20.56
Carolyn Hayward
7
21.33
Sophie Atkin
XC is the official website of the Skiing Australia Cross Country Committee. It is produced with the assistance of the Australian Sports Commission and the Kangaroo Hoppet. The editor can be contacted via hoppet@netc.net.au.